петок, 19 април 2024

Мицкоски: Архиепископот Стефан и Синодот знаат што е најдобро за македонскиот народ

Објавено на

часот

Сподели

„Јас сум свесен дека ќе имаме луѓе кои сакаат поделби, недоверба. Тие луѓе се под влијание на оние на кои не им одговора македонско единство и обединување околу Синодот на МПЦ. Ние мораме како народ да се обединиме овој пат, ние мораме да бидеме паметни, не смееме да дозволиме надворешни фактори да нѐ разделуваат. Сигурно и Архиепископот Стефан и владиците во Синодот знаат што е најдобро за македонскиот народ и православните верници и затоа повикувам на единство. Ја користам оваа прилика и да ја поздравам и одлуката на Вселенскиот патријарх, кога практично се тргна и шизмата, кога МПЦ-ОА влезе во канонско единство со што јасно се покажува нашата разлика од останатите балкански православни народи и јасно се става до знаење дека тоа е она кое што е вистинската патека и очекувам набргу, во периодот што следи и формално да се добие томосот и конечно да се добие автокефалност“,  рече Мицкоски.

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ духот и енергијата на сите православни верници треба да се насочи кон Архиепископот г.г. Стефан, како и кон владиците од Синодот, „а тие да работат за интересите на народот како што и работат до сега, да внесуваат верба и надеж бидејќи народот најмногу верува во МПЦ-ОА“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ