вторник, 18 јуни 2024
Борба и на економски план

Мицотакис подготвува трговски напад против „регресивниот северен сосед“ со ознаката „Macedonia the Great“

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис најави економски контранапад против „северниот сосед“ со трговската ознака „Macedonia the Great“. Вели дека му е жал кога слуша дека кога во светот се зборува за македонски вина, на ум се има Северна Македонија, па рече дека на добар пат е регистрацијата на трговската ознака „Мacedonia the Great“.

Фото: Фесјбук

Објавено на

часот

Сподели

„Навистина ми е жал кога слушам врвни грчки производители на вино во нашата земја да ни кажуваат дека постојат вина што се појавуваат како македонски и некои клиенти од странство кога говорат за македонски вина да ја имаат на ум Северна Македонија“, порача грчкиот премиер Мицотакис од Солун, во говор пред Генералното собрание на Асоцијацијата на грчки извозници (СЕВЕ) во Солун, јави МИА.

Мицотакис се осврна на трговската ознака „Macedonia the Great“ за грчките производи, промовирана во ноември 2019 година, токму од конкретната асоцијација, се потсети дека тогаш присуствуваше на презентацијата изразувајќи целосна поддршка, која ја повтори и вечерва.

„Ни требаше време да ја регистрираме (трговската ознака), но на добар пат сме. Тоа е потег што добива и актуелно значење по последните провокативни регресии на нашите северни соседи. Нашата дипломатска реакција треба да биде придружена и со трговски контранапад, во прв план со автентичноста и квалитетот на производите и услуги на нашата Македонија и ова е и во ваши раце да го постигнеме заедно“, им порача Мицотакис на присутните на Генералното собрание на СЕВЕ.

Освен за трговската ознака, грчкиот премиер се осврна и на Договорот од Преспа и на последните случувања во билатералните односи, уште еднаш порачувајќи дека ЕУ-перспективата на Скопје поминува низ Атина.

„Гледајќи го веќе подолго време подемот на национализмот во Скопје, останавме претпазливи во прифаќањето на меморандумите што го придружуваат Договорот. За жал, развојот на настаните ја оправда оваа наша претпазливост. Позицијата на новата претседателка и на нејзините поддржувачи таму, за жал, и на мандатарот за премиер, е и незаконска и провокативна. Затоа Грција ја отфрла и не ја прифаќа. Соседната држава мора да сфати, и ова мислам дека го сфаќаат повеќето граѓани на Северна Македонија, дека патот кон Европа и напредокот поминува и низ нашата земја. И таму може да застане“, истакна грчкиот премиер.

Уште еднаш потсети дека Нова демократија гласаше против Договорот од Преспа, но објаснувајќи дека „не затоа што не сакавме решение на прашањето, туку затоа што конкретниот Договор отстапи националност и јазик, македонска националност и јазик на соседите, поткопувајќи ја на овој начин иднината“.

Истакна дека предупредија, уште пред да дојдат на власт во 2019 година, дека ако овој Договор се ратификува, подоцна не може да се смени.

„Како нова влада го почитувавме овој грчки потпис на меѓународен договор, кој надвладува над секој закон“, посочи Мицотакис.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ