недела, 26 мај 2024
Избори 2024

Мицкоски од коалициските партнери доби поддршка за преговори за идната влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска остварил средба со претседателите на партиите во состав на коалицијата Твоја Македонија“ за формирање на идна влада и од нив ја добил поддршката за отпочнување преговори за состав на идната влада.

Објавено на

часот

Сподели

 

 

На средбата, како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, било констатирано дека Коалицијата оствари успешен и историски резултат кој создава и одговорност за реализирање на очекувањата.

„Претседателот Мицкоски доби поддршка од претседателите на коалициските партии за отпочнување на преговори за состав на идната влада. Според заклучокот на состанокот разговорите треба да се водат на основа  на постулати за забрзан економски развој на Македонија, силна борба против криминалот и корупцијата и европските интеграции врз база на принципи и вредности“, се наведува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ