четврток, 20 јуни 2024

Медведев предупреди: Американски напад врз руски цели е почеток на светска војна

Полскиот министер за надворешни работи Радек Сикорски изјави за Гардијан дека САД наводно ѝ се заканиле на Москва дека ќе го уништат рускиот контингент во зоната СВО, доколку Русија таму го смени нуклеарното оружје.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, предупреди дека тоа ќе доведе до светска војна.

„Прво, Јенките досега не кажаа ништо слично бидејќи се повнимателни од Полјаците. Второ, американскиот напад врз нашите цели го означи почетокот на светската војна и секој министер за надворешни работи, па дури и на земја како Полска, треба да го разбере тоа. Трето, имајќи предвид дека уште еден полски политичар, Дуда, неодамна изјави дека сака тактичко нуклеарно оружје да биде распоредено на територијата на Полска, Варшава нема да стои настрана и сигурно ќе го добие својот дел од радиоактивниот пепел“, напиша Медведев на Твитер.

Во таа прилика се огласи портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, која на Сикорски му го привлече вниманието дека би било подобро да зборува за улогата на Америка во експлозиите на „Северен тек“.

Подобро би било полскиот министер за надворешни работи да каже што знае за експлозиите на гасоводите „Северен тек“ и за улогата на Вашингтон во тоа злосторство“, изјави таа за весникот Известија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ