понеделник, 4 март 2024

Медведев им предложи на јапонските власти да извршат харакири: „Не ни е грижа за чувствата на Јапонците“

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев предложи јапонските власти да извршат самоубиство доколку не го поддржат неговиот став за спорните Курилски острови.

Објавено на

часот

Сподели

„Оние самураи кои се чувствуваат особено тажни можат да ги завршат своите животи на традиционален јапонски начин, со харакири. Ако се осмелуваат, се разбира“, напиша тој на Икс.

Харакири, исто така познат како сепуку, е форма на ритуално самоубиство. Пораката од поранешниот руски претседател доаѓа откако јапонскиот премиер Фумио Кишида одржа говор во парламентот на својата земја за потпишување мировен договор со Русија за официјален крај на Втората светска војна.

Спорот за Курилските острови е една од главните причини зошто Русија и Јапонија никогаш не потпишаа ваков договор, пишува Њузвик. Островите, кои Јапонија ги нарекува Северни територии, се наоѓаат во Тихиот Океан помеѓу рускиот полуостров Камчатка и јапонскиот остров Хокаидо.

Војниците на Советскиот Сојуз ги окупираа четирите острови на крајот на Втората светска војна, но право на земјата оттогаш наложуваат и Русија и Јапонија. Според Кишида, Токио е „целосно посветен“ на преговорите за мировен договор со Москва, но Медведев го отфрли предлогот доколку Јапонија не ги прифати Курилските острови како дел од Русија.

„Јапонскиот премиер Кишида повторно зборуваше во корист на мировен договор со Русија. Се разбира, под услов да се разговара за Курилите и да се задржат санкциите“, рече Медведев. Поранешниот руски лидер, кој е близок соработник на актуелниот претседател Владимир Путин и е заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, ги истакна своите услови за договор со Јапонија.

„1. Територијалното прашање да биде затворено еднаш засекогаш во согласност со Уставот на Русија. 2. Курилските острови активно ќе се развиваат, а нивната стратешка улога паралелно ќе расте, вклучително и стационирање на ново оружје таму“, напиша тој.

Потоа како трет услов изјави дека нема преговори за Курилските острови. „Не ни е грижа за ‘чувствата на Јапонците’ во однос на таканаречените Северни територии. Тоа не се ‘спорни територии’, тоа е Русија“, посочи тој. Потоа им предложи на јапонските службеници да направат харакири.

Тој го заврши својот пост истакнувајќи на силното партнерство на Јапонија со Соединетите Држави, и покрај тоа што Американците детонираа две атомски бомби над јапонските градови Хирошима и Нагасаки во 1945 година.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ