вторник, 16 април 2024

Маж во САД кој го промени своето име во Буквално било кој друг оди на избори

Маж од американската сојузна држава Тексас го смени името во Литрли Енибади Елс (Буквално било кој друг) и ја објави својата кандидатура за претседателските избори во 2024 година, јавуваат американските медиуми.

Фото: скриншот

Објавено на

часот

Сподели

Елс ја објави својата возачка дозвола од сојузната држава Тексас на својата Фејсбук страница за кампањата, докажувајќи дека навистина го сменил своето име во Литрли Енибади Елс.

Елс, порано Дастин Ибеј, работи како наставник по математика во областа Форт Ворт и е воен ветеран.

Тој добива пошта во градот Норт Ричленд Хилс, Тексас, каде што ќе ја основа својата кампања, а предизборниот штаб „доаѓа наскоро“, според веб-страницата на Елс.

„Америка не треба да биде заглавена во изборот меѓу „Кралот на долговите“ (како што самиот Трамп изјави) и 81-годишник“, се вели на страницата. Ова се однесува на поранешниот претседател Доналд Трамп и актуелниот претседател Џо Бајден, кои ги освоија номинациите на своите партии.

„Литрли Енибади Елс не е само личност, тоа е борбен крик“.

Сепак, да се објави кандидатура за претседателските избори е едноставно, а всушност да се појави на гласачките ливчиња е нешто покомплицирано. Елс треба да собере 113.151 потписи од регистрирани гласачи во Тексас кои не гласале на предизборите на почетокот на овој месец и тоа само во Тексас.

Секоја сојузна држава има различни барања за официјална кандидатура.

Сепак, Елс би можел да се пријави како таканаречен „напиши го“ кандидат, така што неговото име нема да стои на гласачките ливчиња, но гласачите сепак можат да го допишат и на тој начин да гласаат за него.

Кампањата на Елс привлече внимание низ целата земја и за неа известија неколку национални медиуми.

Претседателскиот кандидат во вторник на Фејсбук објави дека дал бројни интервјуа и дека има 660 непрочитани мејлови, со кои се занимава покрај редовната работа.

„Ми треба менаџер за кампања“, напиша Елс во објавата.

Додека независен кандидат никогаш не победил на претседателските избори во САД, Елс на социјалните мрежи рече дека се кандидира за да ги поттикне Републиканската и Демократската партија подобро да работат.

„Сакам да испратам порака до Вашингтон во која се вели: Еј, од 300 милиони луѓе, можевте да изберете подобри (кандидати)“, рече Елс на Тикток, мислејќи на Трамп и Бајден.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ