петок, 21 јуни 2024

„Матичарите“ во среда ќе протестираат пред Министерството за финансии

Објавено на

часот

Сподели

Синдикатот му даде рок на Министерството за финансии да одговори дали има пари за исполнување на барањата, кои претходно беа усогласени со Министерството за правда, а се однесуваат на отпремнини, исплата на К-15 во висина од 60 проценти од просечната плата…

„Ние подолг период бараме да имаме средба, но немаме и ќе протестираме. Ако немаме средба, ќе ги радикализираме чекорите. Апелирам да смогнат сили и да седнеме на заедничка маса да најдеме решение за овој проблем што го имаат вработените“, изјави денеска Марјан Ристески од Конфедерацијата на синдикални организации.

Тој обвини дека нема социјален дијалог во државата и дека не може да се преговара само со одделни синдикати.

„Нема дијалог. Јавно прашувам дали Владата е на сите граѓани во државата или почна да ги бира синдикатите – овие се подобни, овие не. Бараме јавно да се произнесе дали има намера да го продолжи социјалниот дијалог со независните синдикати“, рече Ристески.

Според него, барањето на Сојузот на синдикати за зголемување на платите за 2.806 денари нема да го реши проблемот, имајќи го предвид порастот на инфлацијата.

Штрајкот на вработените во Управата за матични книги трае повеќе од еден месец, а документи се издаваат само во итни случаи.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ