четврток, 22 февруари 2024

Маскирани лица упаднале во католичка црква за време на миса во Истанбул и убиле едно лице

Две маскирани лица денеска убија едно лице во католичка црква во Истанбул, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.

Фото: скриншот

Објавено на

часот

Сподели

Двајца мажи нападнаа и убија жртва за време на неделната миса, напиша турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја на платформата Икс. Католичката црква Санта Марија се наоѓа во областа Саријер во Истанбул.

Градоначалникот на Истанбул Екрем Имамглу го осуди нападот. Јерликаја напиша дека властите работат на фаќање на напаѓачите.

Жртвата „Ц.Т., која беше меѓу оние на мисата, беше цел на напад со огнено оружје од две маскирани лица и за жал го загуби животот“, рече министерот на платформата Икс.

Турските власти не ги соопштуваат целосните имиња на жртвите или извршителите на нападите. Не е јасно зошто жртвата била цел.

На снимката од црквата се гледаат неколку полициски автомобили и амбулантно возило пред зградата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ