вторник, 5 март 2024

Машиновозачите ја земаа февруарската плата, штрајкот во Железници е прекинат

Објавено на

часот

Сподели

Претседателот на Синдикатот на машиновозачи и претставник на машинскиот и извршниот персонал Тони Димовски во изјава за МИА потврди дека се исполнети нивните барања и дека од попладнево се очекува да биде нормализиран товарниот сообраќај, а од утре од 06 часот и патниот сообраќај. 

Синдикатот вчера имал средба со раководството на претпријатието на која им било ветено дека денеска ќе биде исплатена платата. 

Бојкотот на машинскиот и помошниот персонал во Железници Транспорт траеше 12 дена, период во кој во прекин беше и патничкиот и товарниот железнички сообраќај.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ