вторник, 5 март 2024

Мароканската фудбалска федерација жали за неспортскoто однесување на натпреварот Мароко – Конго

Кралската мароканска фудбалска федерација (ФРМФ) изрази жалење за сите неспортски однесувања што следеа по натпреварот Мароко-Демократска Република Конго, одигран во неделата на вториот ден од групата Ф на Африканскиот куп на нациите (2023 AFCON – Брегот на Слоновата Коска).

Објавено на

часот

Сподели

Како одговор на контроверзните настани што следеа по натпреварот, ФРМФ потсети на специјалните и историски односи меѓу Кралството Мароко и Демократска Република Конго, како и на братските врски меѓу народите на двете земји.

Федерацијата исто така ја истакна исклучителната соработка помеѓу ФРМФ и Конгоанската федерација (ФЕКОФА), подвлекувајќи дека бројот на играчи од Конго кои играат во Мароко, како и фудбалските размени меѓу двете федерации се вистинско сведоштво за тоа.

Кралската мароканска фудбалска федерација истакна дека нејзиниот претседател, Фузи Лекјаа, беше првиот што му честиташе на селекторот на Конго, Себастиен Дезабре, што претставува одраз на високиот спортски дух на тимот кој беше очигледен во текот на целиот натпревар.

Покрај тоа, мароканскиот играч Ахраф Хакими присуствуваше на лекувањето на конгоанскиот играч Хенок Инонга Бака, додаде ФРМФ.

Во продолжение на овие појаснувања ФРМФ ја потврди својата посветеност на вредностите на доброто однесување, етиката и фер-плејот и изјави дека овие факти само ќе ги зајакнат братските врски меѓу двете земји, се вели во соопштението.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ