вторник, 5 март 2024

Маркоски: Со помалку грешки и цврста одбрана против Германија

Македонската ракометна репрезентација се подготвува за утрешниот меч од второто коло на Европското првенство, противник ни е селекцијата на Германија.

Објавено на

часот

Сподели

Домаќините на ова првенство ќе бидат апсолутни фаворити против нас, ќе ја имаат и поддршката од „Мерцедес-Бенз Арена“, но нашите ракометари нема да излезат со бело знаме.

„Подготовките течат добро, на вчерашниот тренинг ја подготвувавме одбраната, денеска нападот и се надеваме на подобар резултат во однос на мечот со Франција. Секако дека е тешко да се подготвуваме за вакви противници бидејќи тие се кремот на европскиот и светскиот ракомет. Целта е да направиме колку е можно помалку грешки во нападот и да бидеме поцврсти во одбраната, во однос на мечот со Франција“, вели искусниот Никола Маркоски.

Натпреварот меѓу Македонија и Германија се игра утре (недела) со почеток од 20:30 часот.

Од Берлин за МКД.мк
Ристе Ѓорѓиевски

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ