недела, 20 октомври 2024

Манчестер сити на пенали го совлада Манчестер јунајтед за трофеј во Комјунити шилд (ВИДЕО)

По три порази во низа, Манчестер сити стигна до нов трофеј во Комјунити шилд, избраниците на Пеп Гвардиола попладнево на пенали го совладаа Манчестер јунајтед.

Во увертирата на новата сезона во Премиерлигата, Манчестер сити и Манчестер јунајтед се сретнаа на Вембли во Комјунити Шилд.

Се чинеше дека „ѓаволите“ ќе ја добијат и оваа пресметка со лутиот градски ривал, откако Гарначо ја затресе мрежата на Едерсон за 0-1 во 82. минута.

Сепак, во 89. минута, Бернардо Силва одлично се снајде, со глава го матираше Онана за 1-1 и го однесе натпреварот во пенали.

„Граѓаните“ беа поумешни од белата точка, победникот беше решен во осмата серија, кога Еванс биеше очајно над голот, а Аканџи го потврди славјето и трофејот во Комјунити шилд.