четврток, 29 февруари 2024

Мал авион се урна на автопат во Флорида, има загинати (ВИДЕО)

Мал приватен патнички авион со пет лица вчера се урна на фреквентен автопат во Флорида и се судри со две возила на земја во несреќа во која загинаа две лица, соопштија властите. Деловниот авион Бомбардер Челинџер 600, кој полетал од Охајо, се приближувал до аеродромот во Неапол кога пилотот преку радио сигнализирал дека двата мотори откажале, соопшти Националниот одбор за безбедност на транспортот (НТСБ).

Социјални мрежи

Објавено на

часот

Сподели

Видеата и фотографиите од местото на настанот го покажуваат авионот во пламен и чад откако се урна на меѓудржавниот автопат 75 во близина на Неапол, на брегот на Мексиканскиот Залив. Авионот на автопатот удрил во автомобил и камион. Во авионот имало пет лица, според НТСБ и Федералната управа за авијација.

Портпаролката на полицијата Моли Бест изјави дека три лица од авионот преживеале, две лица загинале. Но, таа не кажа дали двајцата загинати се од авионот или од возилата. Не е наведен бројот на луѓе кои се возеле во погодениот автомобил и камион.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ