четврток, 23 мај 2024
Парламентарни избори 2024

Максим Димитриевски кажа дека ќе гласа за Гордана Сиљановска

Лидерот на ЗНАМ Максим Димитриевски вчера изјави дека лоша пракса е да се повикуваат граѓаните за кого да гласаат, но воедно ги повика да го искористат гласачкото право, а тој кажа дека нема да гласа за Стево Пендаровски.

Објавено на

часот

Сподели

„Ќе гласам на претседателските избори, нема да го чкртнам ливчето. Јас веќе се извинив за мојата претходна поддршка за Пендаровски. Немам морално и етичко право јас да барам од гласачите кои мене ме поддржале кого да поддржат. Нема да го правам тоа и таа пракса е лоша. Гласањето е таен чин, граѓаните сами одлучуваат, но побарав од граѓаните, поради тоа што сме соочени со фактот поради неуспешни претседателски избори да влеземе во политичка и институционална криза, да излезат масовно и да ја дадат поддршката на кандидатот за кого сметаат.

Лично до мене што е, јас се извинив на граѓаните уште во јуни 2022 година за мојот ангажман како дел од поддршката на Стево Пендаорвски и сигурно тој нема да ја добие мојата поддршка… Нема да имам неважечко ливче, апсолутно ќе гласам, нема да оставам мојот глас да пропадне. Јас сум демократ по убедување и тоа е тоа“, рече тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ