петок, 19 април 2024

Макрон за „конечното постигнување решение за две држави, Израел и Палестина“: Идејата не е застарена

Претседателот на Франција Емануел Макрон се заложи вчера во Каиро за „конечно постигнување решение за две држави, Израел и Палестина, кои живеат една покрај друга во мир и безбедност“.

Објавено на

часот

Сподели

Макрон сугерираше дека идејата не е застарена само затоа што е стара.

Изразот „застарен“ во овој контекст стана познат во 1989 година, кога го употреби шефот на Палестинската ослободителна организација (ПЛО), Јасер Арафат, кога се менуваше Палестинската национална повелба.

Во тоа време таа повелба заговараше исчезнување на Израел.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ