понеделник, 26 февруари 2024

Макрон утрово ја потпиша контроверзната пензиска реформа

Објавено на

часот

Сподели

Уставниот совет ги отфрли повиците на опозицијата за референдум, но исто така отфрли некои делови од реформата, повикувајќи се на правни недостатоци. Демонстрантите запалија пожари низ француската престолнина по одлуката на Советот и беа уапсени 112 лица.

Дванаесет дена демонстрации против реформите се одржуваат од јануари. Синдикатите ветија дека ќе продолжат да се спротивставуваат на реформите и ги повикаа работниците во Франција да се вратат на улиците на 1 мај. Претседателот Макрон тврди дека реформите се неопходни за да се спречи колапсот на пензискиот систем.

Во март, владата ги искористи посебните уставни овластувања за да воведе измени без гласање. Макрон го потпиша законот рано утринава. Министерот за труд, Оливие Дусопт, рече дека очекува реформите да стапат на сила на почетокот на септември.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ