недела, 14 април 2024

Макрон: Не е време да се биде кукавица

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека е време сојузниците на Украина да направат черок напред и дека не е време за кукавичко однесување.

Објавено на

часот

Сподели

„Се приближуваме до момент во нашата Европа кога ќе биде пригодно да не се биде кукавица“, рече Макрон во Прага.

Макрон се соочи со критики од западните сојузници откако отворено разговараше за идејата за испраќање западни војници во Украина.

Францускиот претседател рече дека Франција и Чешка добро знаат дека војната повторно е на европско тло.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ