понеделник, 4 март 2024
Квалификации за ЕП 2024

Македонските ракометарки ја добија квалификациската група за Европско

Објавено на

часот

Сподели

Македонија која беше во вториот барабан по рејтинг на ждрепката избегна три незгодни селекции од третиот барабан, како Украина која нѐ елиминираше од баражот за СП и Португалија и Турција, па ги доби Литванките од истиот, а Азербејџан од најслабиот, па Шпанија како носител е пасолутен фаворит во групата.

На Еуро 2024 одат првите две селекции како и најдобрите четири третопласирани во квалификацискиот циклус, па Македонија има голема шанса вторпат по ред да се најде на континенталната завршница после ланскиот настап како ко-домаќин на шампионатот.

Директен пласман на Еуро 2024 имаат трите домаќини Австрија, Унгарија и Швајцарија, како и европскиот првак Норвешка.

s

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ