понеделник, 20 мај 2024
ЕП ЌЕ ГО ИГРАМЕ ВО ДЕБРЕЦИН

Македонските ракометарки ги дознаа противниците за Европското првенство

Македонските ракометарки денеска ги дознаа противниците за Европското првенство кое пред крајот на годината ќе се игра во Австрија, Унгарија и Швајцарија.

Објавено на

часот

Сподели

Ждрепката ја смести Македонија заедно со Унгарија, а тоа значи дека нашата група од ќе ја играме во Дебрецин.

Покрај Македонија и Унгарија, во нашата група се уште и селекциите на Шведска и Турција.

Првите две селекции од групите продолжуваат во следната рунда, вторите две ќе бидат елиминирани.

За женската ракометна репрезентација на Македонија ова ќе биде седмо учество на Европските првенства.

Европското првенство во Австрија, Унгарија и Швајцарија се игра од 28. ноември до 15. декември.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ