петок, 19 април 2024

Македонските ракометарки денеска можат да обезбедат место на Европско првенство

Женската ракометна репрезентација на Македонија денеска во Баку со почеток од 15 часот игра квалификациски дуел против Азербејџан, со победа ќе го завериме пласманот на Европското првенство 2024.

Објавено на

часот

Сподели

Македонските ракометарки денеска го играат претпоследниот квалификациски дуел за Европското првенство кое годинава ќе се одржи во Австрија, Унгарија и Швајцарија.

Избраничките на селекторот Кристијан Грчевски со победа во Баку и пораз на Литванија од Шпанија (денеска 18 часот) ќе го заверат пласманот на Европското првенство. Тоа ќе биде седмо учество за Македонија на континенталните собири.

Македонија е сериозен фаворит во дуелот со Азербејџан и сѐ освен наша победа би било изненадување. Во првиот меч одигран во Скопје победивме со 40-17.

Во последното коло, на 7. април од 18 часот ја пречекуваме Литванија во Скопје, влезот за тој натпревар е бесплатен.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ