среда, 19 јуни 2024
Втор пораз во Сребрената европска лига

Македонските одбојкарки загубија и од Летонија

Објавено на

часот

Сподели

Денеска во салата „Борис Трајковски“, македонските одбојкарки уште еднаш беа поразени во меч од Сребрената европска лига, Летонија која важеше за фаворит, ја правда таквата улога и победи без да ѝ земеме сет.

Нашите одбојкарки беа одлични во првиот сет, го загубивме со 23-25, а играта најавуваше дека мечот ќе трае подолго, но не беше така.

Во вториот сет почнавме одлично, имавме водство од 6-3, но противникот го крена нивото, брзо го сврте резултатот и го доби сетот со убедливи 18-25. 

Со ист резултат заврши и третиот сет, со таа разлика што Летонија ја имаше доминацијата од самиот почеток и само го одржуваше водството до крајот.

Тамара Стојанова со 11 поени беше најдобрата одбојкарка во составот на Македонија, Симона Стојановска и Љиља Ковачевиќ имаа по шест поени, Марина Николова четири.

Следниот меч на Македонија е во сабота против Естонија со почеток од 17:30. Естонките имаат две победи по првите две кола и се на првото место на табелата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ