петок, 18 октомври 2024

Македонските фудбалерки загубија и од Косово

Женската фудбалска репрезентација на Македонија денеска го претрпе и вториот пораз во Лигата на нации откако во Скопје загубивме од селекцијата ан Косово со 2-0.

Избраничките на селекторот Кирил Изов претрпеа уште еден пораз и ги загубија шансите за едно од првите две места.

Фудбалерките на Косово двата гола ги дадоа во првото полувреме. Лимани во 20. минута го отвори резултатот, а на четири минути до крајот на првиот дел Халилај ги постави конечните 2-0.

Македонија имаше неколку шанси за гол, но не успеа да ги искористи и да постигне барем почесен погодок.

Овој неуспех веќе значи и збогување со барем и теоретските шанси за освојување едно од првите две места во групата, кои носат во повисок ранг од ова натпреварување, со оглед што остануваме последни без ниту еден бод додека Косовките и селекцијата на Бугарија имаат по четири бода.