вторник, 18 јуни 2024

Македонските фудбалери против Чешка ќе го поправаат впечатокот од Хрватска

Македонската фудбалска репрезентација денеска од 18 часот ќе го почне пријателскиот натпревар против Чешка, пред избраниците на Благоја Милевски е нов предизвик со силна селекција која ќе игра на Европското првенство.

Објавено на

часот

Сподели

Македонија се прикажа во лошо издание против Хрватска, а сега има нов противник со сличен квалитет, селекцијата на Чешка.

Чесите не ги паметиме по добро, со нив последен пат игравме во далечната 2005 година и загубивме со високи 6-1. Вкупно сме играле трипати, имаме два порази и едно реми.

„Кога сте член на едно Европско, тоа е доволен догказ за квалитетот. Чешка покажа дека е и тоа како е квалитетна репрезентација составена од играчи кои настапуваат во Премиер лигата, во Бундеслигата во Серија А… Имаат и голем број домашни фудбалери, бидејќи имаат квалитетна лига која им е база на репрезентацијата. Тие се сосема поинаков ривал од Хрватска, меѓутоа со огромен квалитет. Неслучајно тие се на Европско првенство, а ние сме уверени дека како тим можеме да напредуваме од ваквите натпревари со поквалитетни ривали од нас, да ја видиме моменталната форма и да добиеме слика за нашите квалитети и домет во моментот“, рече Милевски на вчерашната прес-конференција.

Чешка пред мечот со Македонија одигра пријателски натпревар со Малта на кој славеше со 7-1. Чесите се во серија на победи и сакаат со таков тренед да влезат на Европското првенство.

Задачата на македонските фудбалери е да се покажат во подобро издание отколку на дуелот со Хрватска и да му покажат заби на квалитетниот противник.

Натпреварот се игра на „Малсовичка Арена“ во градот Храдец Кралове, со почеток од 18 часот.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ