вторник, 5 март 2024

Македонскиот амбасадор во Тирана на средба со ОДИХР разговарал за учеството на Македонците на изборите во Албанија

Објавено на

часот

Сподели

Амбасадорот Марковски во својство на претставник на соседна држава која е и актуелен претседавач со ОБСЕ, информираше за учеството на македонското национално малцинство во Албанија на изборите, како и за проблемите и очекувањата за подобрување на нивниот статус во следните изборни циклуси, се наведува во објавата.

 

Средбата била  искористена за размена на мислења околу подготвителните активности и дадените препораки од страна на ОДИХР за непречено спроведување на изборниот процес, согласно демократските вредности. Се додава дека заеднички е заклучено  дека се очекува изборите да поминат во рамките на мирна и демократска атмосфера.

На изборите нов градоначалнички мандат во општина Пустец бара Пали Колефски, кој е предложен од Социјалистичката партија на премиерот Еди Рама и поддржан од единствената македонска партија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ. На изборите негов противкандидат е и Панди Јани од Партијата на слободата на поранешниот претседател Илир Мета.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ