четврток, 20 јуни 2024

Македонија славеше против Молдавија, атрактивен гол на Андонова од слободен удар

Женската репрезентација на Македонија победи на гостувањето кај Молдавија со 2-4 и го забележа вториот триумф во квалификациите за ЕВРО 2025.

Објавено на

часот

Сподели

Македонија се враќа со цел плен од Кишињев, попладнево девојките на селекторот Андов слвеа со 2-4 на гостувањето кај Молдавија.

Поведовме веќе во втората минута, Бадичеану си постигна автогол. Табур изедначи на 1-1 во 22. минута од мечот, но до крајот на првото полувреме нашата селекција успеа да постигне уште два гола.

Најпрво Андонова од пенал донесе ново водство од 1-2, а во 43. минута Андреевска зголеми на 1-3.

Колник по еден час игра намали на 2-3, но Андонова со прекрасен гол од слободен удар се погрижи Македонија да ги однесе трите бода.

Македонија со оваа победа има седум бода и останува на втората позиција на табелата, веднаш зад лидерот Словенија. Следниот предизвик за нашите девојки ќе биде мечот против Летонија, кој ќе се одигра во Скопје на 12 јули годинава.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ