вторник, 5 март 2024
Македонскиот шеф на дипломатијата му телефонирал на украинскиот колега

Македонија се приклучи кон групата за Специјален трибунал за дела против Украина, му кажал Османи на Кулеба

Објавено на

часот

Сподели

“Ваквиот чекор претставува уште една потврда за нашата континуирана поддршка за Украина во борбата за правда, слобода и споделените демократски вредности. Руската агресија мора што поскоро да престане, а извршителите на воените злосторства мора да бидат изведени пред лицето на правдата”, нагласил Османи.

Во соопштението МНР додава дека Османи ја реафирмирал македонската цврста и бескомпромисна поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, притоа упатувајќи „силна осуда за руската воена инвазија.  Во тој контекст, истакна дека Северна Македонија има преземено низа чекори и мерки како одговор на руските воени дејствија, нагласувајќи ја и поддршката за украинскиот народ во справување со предизвиците од руската агресија“.

Фото: Архива

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ