сабота, 20 април 2024

Македонија од вториот шешир ќе ги чека противниците за квалификациите за ЕП 2026

На 21 март во Копенхаген ќе биде извршена ждрепката за квалификаците за Европското првенство кое во 2026 година ќе се одржи во Данска, Шведска и Норвешка.

Објавено на

часот

Сподели

Ракометната репрезентација на Македонија ќе биде влечена од вториот шешир, што дава можност за полесна група и ново учество на големо натпреварување.

За место на Европското првенство ќе се борат 32 селекции во квалификациите, директно учество обезбедуваат домаќините Данска, Норвешка и Шведска, како и европскиот шампион Франција.

Во квалификациите ќе има осум групи со по четири селекции. Пласман на Европското првенство ќе изборат двете првопласирани од секоја група како и четири најдобро третопласирани од осумте групи.

Рејтингот ја однесе Македонија во вториот шешир каде се уште и селекциите на Полска, Чешка, Србија, Црна Гора, Австрија, Полска, Грција и Фарски Острови. Тоа значи дека ниту една од овие селекции нема да ни се падне во ждрепката.

ШЕШИР 1: Германија, Шпанија, Унгарија, Исланд, Хрватска, Словенија, Португалија, Холандија

ШЕШИР 2: Македонија, Австрија, Црна Гора, Србија, Полска, Чешка, Фарски Острови, Грција

ШЕШИР 3: БиХ, Словачка, Белгија, Швајцарија, Романија, Литванија, Украина, Италија

ШЕШИР 4: Финска, Израел, Естонија, Грузија, Турција, Луксембург, Косово, Летонија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ