петок, 14 јуни 2024

Македонија, како претседавач со ОБСЕ, повика на смирување на тензиите во Косово

Објавено на

часот

Сподели

„Како претседавач со ОБСЕ повикувам на деескалација и смирување на тензиите. Од клучно значење е да се зачува мирот и стабилноста.  ОБСЕ е подготвена да понуди помош, а Мисијата на ОБСЕ во Косово го има кредибилитетот и довербата помеѓу граѓаните и институциите да пружи поддршка“, напиша Османи на Твитер. 

Тој додаде дека во овој момент од клучно значење е зачувувањето на мирот и стабилноста, најавувајќи притоа дека многу скоро повторно ќе ја иницира посетата на Митровица.

Османи вчера беше во Белград, а денеска во Приштина, каде како претседавач со ОБСЕ разговараше за состојбите во Србија, односно Косово, како и во регионот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ