сабота, 19 октомври 2024
Пријателски натпревар

Македонија ја надигра и ја победи Ерменија во Струмица (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Македонија со 3-1 го доби пријателскиот натпревар против Ерменија кој се играше во Струмица.

Македонските фудбалери одиграа одличен меч и остварија убава победа против селекцијата на Ерменија.

Селекторот Милевски комбинираше, шанса добија оние кои помалку играа, но беа присутни и стандардните.

Резултатот го отвори Александар Трајковски кој постигна гол во самиот финиш од првото полувреме, Македонија на одмор замина со предност од 1-0.

По 14 минути игра во второто полувреме го зголемивме водството, Милан Ристовски погоди за 2-0.

Во 88. минута Даци се избори за позиција и постигна гол за убедлива предност на Македонија од 3-0.

Пред самиот судиски свиреж за крај, Ерменија преку Спертсиан од слободен удар постигна почесен гол за конечни 3-1 за Македонија.