вторник, 16 април 2024

Македонија доби поволна група за пласман на ЕП 2026

Македонската ракометна репрезентација денеска ги доби ривалите за квалификациите за пласман на Европското првенство 2026 кое ќе се одржи во Данска, Шведска и Норвешка.

Објавено на

часот

Сподели

Македонија се најде во првата група, а противници ни се Словенија, Литванија и Естонија.

Првите две селекции од секоја група и најдобрите четири третопласирани обезбедуваат учество на Европското првенство.

Квалификациите почнуваат во октомври, прво играме со Естонија дома, а потоа гостуваме кај Литванија. Во март 2025 година имаме два дуели со Словенија, прво на наш терен, а потоа на гости. Завршуваме во мај кога прво ќе гостуваме кај Естонија, а потоа ќе ја пречекаме Литванија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ