недела, 26 мај 2024

Македонците од Албанија му ја честитаа двојната победа на ВМРО-ДПМНЕ

Македонското друштво „Илинден”-Тирана во име на членовите и  Македонците во Албанија денеска упати честитка до лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по повод двојната победа,на претседателските и парламентарните избори.

Објавено на

часот

Сподели

„Татковината Македонија уште еднаш ја покажа својата зрелост со одржувањето на мирни и демократски избори. Македонските граѓани одбраа кој ќе ги води во наредните четири години. ВМРО-ДПМНЕ со која Вие успешно раководите  има направено огромен исчекор, имате огромна поддршка од Македонците од Република Албанија“, пишува во честитката.

Тоа, се додава понатаму, бидејќи напредокот и благодатта на македонскиот народ претставува поттик за истрајност во напорите за негување и промоција на македонскиот национален, јазичен, културен и духовен идентитет на Македонците во соседството.

„Во мое лично име и во име на друштвото и на  Македонците од Република Албанија, уште еднаш го упатуваме нашето највисоко почитување до Вас, убедени во успешноста на владата предводена од вас, за доброто на сите“, се нагласува во честитката потпишана од Никола Ѓурѓај, претседател на друштвото.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ