понеделник, 15 април 2024

Мајкл Џонсон ќе ги тренира механичарите на Вилијамс Ф1

Објавено на

часот

Сподели

Некогашниот светски првак Вилијамс, кој во последната декада, сериозно заостанува зад конкуренцијата, го ангажирал Џонсон, за да ги тренира механичарите на тимот. Желбата е да се забрза работата во пит-стопот на тимот.

„Договоривме соработка со компанијата која ја основаше поранешниот олимписки шампион на 400 метри. Сакаме во нашиот тим во пит-стопот да обезбедиме интензивна програма за тренинг“, стои во соопштението на Вилијамс Ф1.

Џонсон поранешен светски и олимписки првак на 200 и 44 метри и се уште актуелен рекордер на 400 метри, рекорд кој се очлекува да го собори Усаин Болт во следните три години.

„Уверен сум дека искуството и биомеханичката експертиза може да ја зголеми брзината на работа за неколку десетина секунди“, рече Џонсон, чија компанија Michael Johnson Performance Inc, веќе соработувала со НФЛ тимот Далас Каубојс и со фудбалската екипа на Далас.

Сезоната во Формула 1 стартува на 18 март со гран-прито во Австралија

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ