понеделник, 24 јуни 2024
НБА

Мајами не дозволи Бостон да испише историја, тие ќе играат финале против Денвер (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Мајами ја доби финалната пресметка во источната конференција, Бостон беше на победа до креирање на историја, требаше да станат првиот тим кој добил плејоф дуел иако имал негатива од 3-0, имаа голема шанса тоа да го направат пред своите навивачи, но не успеаа.

Бостон имаше само одличен старт на натпреварот, поведе со 5-0, на Мајами му требаа речиси три минути за првиот кош, но потоа ги зема работите во свои раце и уште во првата четвртина направи предност од седум поени разлика, 22-15, на полувремето имаше зголемено водство од 52-41.

Во вториот дел Бостон кога и да се доближеше, Мајами имаше брз одговор и не дозволуваше домаќините да се вратат комплетно во мечот, на крајот победија со 103-84 и закажаа финале со Денвер.

Батлер постигна 28 поени, најдобар беше Мартин Калеб кој игра во одлична форма во овие натпревари, тој реализираше 26 поени и имаше десет скокови, Адебајо имаше 12 поени и 10 скокови. Во составот на Бостон, Браун постигна 19 поени, а Тејтум скромни за него 14 поени.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ