четврток, 30 мај 2024

Лунин е херој, Реал на пенали го елиминираше Манчестер Сити! (ВИДЕО)

Реал Мадрид се пласираше во полуфинле во Лигата на шампиони, „кралевите“ на пенали го елиминираа актуелниот шампион, Манчестер Сити.

Објавено на

часот

Сподели

Реал Мадрид е последниот патник во полуфиналето во најелитното европско натпреварување, избраниците на Анчелоти вечерва го преживеја гостувањето на Етихад и на пенали го елиминираа Манчестер Сити.

Родриго донесе водство од 0-1 во 12. минута, но „кралевите“ малку прикажаа во продолжението од мечот, а „граѓаните“ беа тие кои напаѓаа и пристискаа.

Домаќините конечно се израдуваа во 76. минута, кога Ридигер лошо расчисти една топка а Де Брајне силно биеше под пречката за 1-1.

Фудбалерот од Белгија можеше да го реши натпреварот во регуларен дел, но два пати биеше непрецизно, па се играа дополнителни 30 минути. А откако мрежите мируваа и во додатниот половина час, пеналите го решија патникот во полуфиналето.

Таму, Лунин беше херојот, ги одбрани обидите на Бернардо Силва и Ковачиќ, па Реал Мадрид го елиминираше актуелниот шампион.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ