вторник, 5 март 2024

Луксембург и Фарските острови имаат подобар рејтинг од Македонија во ждрепката за Лигата на нации

Македонската фудбалска репрезентација се најде во третиот шешир од Лига Ц за ждрепката од новото издание на Лигата на нации која ќе биде извршена на 8. февруари во Париз.
 

Објавено на

часот

Сподели

Селекции од типот на Луксембург и Фарските острови кои во минатото беа лесен залак за нас, сега се рангирани пред нас во ждрепката од Лига Ц.

Луксембург е во првиот шешир, а Фарските острови се во вториот.

Македонија не може да игра против Словачка, Северна Ирска и Кипар бидејќи сме во ист шешир, а можеме да се паднеме со Косово или Бугарија од соседите. Најсилни селекции во Лига Ц се Шведска и Романија.

Групната фаза од Лигата на нации ќе се игра во септември, октомври и ноември следната година, средбите од плејофот за промоција односно испаѓање ќе се играат во март 2025, завршниот турнир е од 2 до 10 јуни.

s

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ