четврток, 13 јуни 2024

Лукашенко: Кој сака да има нуклеарно оружје, нека им се придружи на Русија и Белорусија

Објавено на

часот

Сподели

„Ако некој е загрижен… Мислам дека Касим Токаев (претседателот на Казахстан) не е загрижен за ова, но ако нешто одеднаш се случи, тогаш никому не му пречи Казахстан и другите земји да имаат исти блиски односи како што ги имаме ние со Руската Федерација. Многу е едноставно. Унијата на Белорусија и Русија е отворена за секого и затоа, ќе има нуклеарно оружје за сите“, рече белорускиот лидер во интервју со новинарот Павло Зарубин, кој објави дел од интервјуто на својот канал на Телеграм.

Лукашенко додаде дека кажаното е негово мислење, а не мислење на Русија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ