вторник, 5 март 2024

Лукаревска: Работиме на случај во кој неколку нафтени компании се обиделе да ја изиграат државата со даноците

За десетина дена ќе објавиме, работиме на специфичен ланец на компании кои се обиделе да го изиграат системот. Ние ќе ги споделимее сите факти, записници до надлежните компании, изјави синоќа Сања Лукаревска, директорката на Управата за јавни приходи за ТВ 24. Се работи за афера со затајување на данок на ланец компании од нафтената индустрија.

 

Објавено на

часот

Сподели

Таа не кажа дали станува збор за големи компании, но рече дека станува збор за дејност со трговија за горива и дека контролите и анализите ќе завршат во наредниот период. Според Лукаревска, имало обид да се сокрие данок во сметководствената евиденција.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ