петок, 19 април 2024

Лозарите в среда на протест, незадоволни се од откупната цена на грозјето

Незадоволни лозари ќе протестираат в среда на регионалниот пат Неготино – Кавадарци, информираа денеска од Иницијативниот одбор што го организира протестот кај месноста „Ило Виларов“.

Објавено на

часот

Сподели

„Протестот ќе започне во десет часот, веќе пријавивме и во полиција. Очекуваме присуство на лозари, незадоволни од откупните цени на грозјето“, соопштија од Иницијативниот одбор на револтираните лозаропроизводители.

Оттаму нагласија дека бараат соодветно субвенционирање на лозаропроизводството, да не се зголемуваат цените за надоместок за наводнување, државата да им ги надомести штетите од временски непогоди.  

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ