вторник, 28 мај 2024

Локална нестабилност и пообилни врнежи од дожд до четврток

До четврток во земјава ќе преовладува променливо облачно и посвежо време со повремени врнежи од дожд. Утре наместа врнежите ќе бидат пообилни (над 20 л/м2), локално поројни и проследени со грмежи. Како што информира УХМР, во следните денови ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец (над 60 км/час).

Објавено на

часот

Сподели

Пораст на температурата се очекува кон крајот на неделата.

Според УХМР, во Скопје утре ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, повремено поројни. Потоа во следните денови врнежите ќе бидат со послаб интензитет.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ