понеделник, 15 април 2024
Министерство за правда

Лога ги потпиша барањата за екстрадиција на Шеваљ Муареми и Мухамед Чајани

Министерот за правда Кренар Лога ги потпиша барањата за екстрадиција на Шеваљ Муареми и Мухамед Чајани, информираат од Министерството за правда.

Објавено на

часот

Сподели

Барањата, откако ќе бидат преведени, ќе бидат проследени до Министерството за надворешни работи на натамошно постапување до Обединетите Арапски Емирати.

По Шеваљ Муареми, за кој постојат сомненија дека бил дел од меѓународна организирана криминална група осомничена за повеќе кривични дела, МВР распиша меѓународна потерница.

Во јануари, годинава, беа поднесени кривични пријави против 16 лица кои се сомничат за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, убиства и обиди за убиства, а кои биле членови на меѓународна организирана криминална група, која ја предводел Муареми (46) од село Грчец.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ