петок, 23 февруари 2024

Левица: Скандалот на Османи е антидржавен чин

Објавено на

часот

Сподели

„Иако Уставот предвидува дека единствен службен јазик за меѓународна употреба во Македонија е македонскиот јазик, Османи на официјалната средба користел единствено јазик на странска држава, односно албанскиот јазик. Ова не е прв скандал што го прави министерот со шпанските колеги. Минатата година при посетата на Шпанија тој лобирал за признавање на Косово од оваа држава, скандал за кој јавно се пофалија од шовинистичката ДУИ. Постапката за исфрлање на македонскиот јазик во меѓународните односи го оценуваме за антидржавен чин од претставата што ја спремаат режисерите на „Софиската платформа“, каде главни интерпретатори се Владата на СДСМ и ДУИ, на чело со Османи. Левица најстрого го осудува ова смислено сценарио за „газење“ на македонскиот јазик“, реагираат од Левица.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ