петок, 1 март 2024

Левица: Пред заминување уште една кривична пријава против Талат Џафери

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, до Основното јавно обвинителство – Скопје, денеска поднесоа заедничка кривична пријава против претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, заради основано сомневање за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“, казниво по чл. 353-в од Кривичниот законик, со запретена затворска казна до три години.

Објавено на

часот

Сподели

„Пријавата, која е деветта по ред против беззаконието и силеџиството на овој амнестиран терорист, е поднесена поради пропуштање должен надзор и злонамерно несовесно постапување во случаите со шверцуваните пет закони за Бехтел и Енка (Законот за стратешки партнер за коридорите 8 и 10-д + Законот за урбанистичко планирање + Законот за градење + Законот за експропријација + Законот за работни односи), кои спротивно на сите деловнички правила беа пуштени со европско знаменце – без пополнета кореспондентна табела и без потпис од надлежните министри.
Пријавениот бил должен истите да ѝ ги врати на Владата, како предлагач, со барање за усогласување со одредбите од Деловникот – а не го сторил тоа, поради што го довел парламентот во заблуда и ги повредил загарантираните уставни права на пратениците, за што подлежи на кривично-правен прогон по службена должност.
Подготвуваме уште најмалку две кривични пријави против Џафери, за различни кривични дела против службената положба и овластување, а нивното процесуирање ќе биде услов на партијата за учество во било која идна Влада на Република Македонија“, соопшти Левица.
ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ