четврток, 29 февруари 2024

Левица очекува обвинителството да отвори истрага за „сецесионистот“ Биљал Касами

Објавено на

часот

Сподели

„Додека во Уставот е јасно наведено дека Македонија нема територијални претензии и дека го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на соседните држави – иредентисти како Касами отворено го подриваат уставниот поредок и суверенитетот на Македонија.

Затоа, ваквата заканувачка изјава не смее да наиде на молк од страна на Јавното обвинителство кое го повикуваме да отвори предмет за сторени кривични дела: Повикување на насилна промена на уставниот поредок и Загрозување на територијалната целина.

Јавно ги повикуваме ‘патриотите’ од ДПМНЕ и ‘европјаните’ од СДС да ја осудат оваа изјава на Биљал Касами и да објаснат на македонските граѓани – како со вакви сецесионистички албански политички партии, кои отворено ги искажуваат своите ставови за отцепување од Македонија и креирање на голема Албанија, можат да коалицираат и да планираат европска иднина“?!, се вели во реакцијата на Левица.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ