вторник, 5 март 2024

Лавров: Москва нема да дозволи Западот да нѐ скара со нашите сојузници

Објавено на

часот

Сподели

„Меѓутоа, ако западните земји се обидат да се справат со закани, уцени, ако ги принудат нашите сојузници да ги поткопаат односите со Русија на штета на нивните национални интереси, во тој случај нема да го криеме нашиот став кон таквите обиди“, рече Лавров по средбата со министерот за надворешни работи на Казахстан, Мурат Нуртлеу.

Како што објасни тој, руските партнери од ОДКБ, Евроазиската економска заедница и ШСО „многу добро знаат за што се работи“.

Лавров додаде дека Москва, во согласност со новиот Концепт за надворешна политика, го поддржува учеството на сите земји и мултилатерални структури на евроазискиот континент во „пошироката рамка за интеграција“.

„Вратите треба да бидат отворени за сите такви организации и за сите такви земји. Процесот е во тек“, рече дипломатот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ