петок, 1 март 2024

Кумановската болница сега нема возило за итна помош, едно се преврте во Скопје, две се на мајстор

Објавено на

часот

Сподели

Болницата го доби возилото за транспорт на критично болни пациенти како донација од невладина организација од хуманитарното здружение „И јас сум Матејче“, инаку донација од болницата Базел во  Швајцарија која беше предадена на кумановската болница, уште во мај 2021 за време на ковид – пандемијата. Останатите две возила, пак, се на сервис, едното е со дефект, второто на сервис за поситна поправка. Дотогаш болницата ќе позајмува возила од Здравствен дом и ќе ја чека испораката на возилото кое јавната здравствена установа го набавила со сопствени средства.

итна

                                                                                                                                              Фото: Скопјеинфо

„Возилото беше добро го користевме за транспорт на пациенти. Од останатите две, едното го однесовме на сервис, сметајќи дека со две може да се врши транспорт. Второто пак имаше поситен дефект е однесено на сервисер и добив ветување дека во тек на денот ќе го добиеме назад. Во меѓувреме ќе користиме возила од Итна помош Куманово. Спроведовме јавна набавка, договорот е потпишан, чекаме испорака. Возилото е набавено со наши сопствени средства“, изјави директорката Захариева.

И возачот и медицинската сестра кои беа во возилото што учествуваше во синоќешната сообраќајка биле на опсервација во Градската општа болница и Ургентен центар Скопје и се пуштени на домашно лекување. Захариева рече дека се во добра состојба.

„Тие се под стрес, во стабилна состојба, пуштени на домашно лекување. Вакво нешто не ни се случило. Според нивните изјави тие возеле со вклучени ротациски светла и со приспособена брзина. Сепак, ќе оставам истражните органи да ја завршат работата. Тоа е габаритно возило и е потребна силина од удар за да се преврти“, изјави Захариева.

И пациентката која е превезувана е префрлена на Клиника за кардиологија и како што посочува Захариева, е во стабилна состојба.

Четири лица се повредени во синоќешниот судар во Скопје меѓу патнички автомобил и возило на Итна медицинска помош. Според информациите од МВР, сообраќајката се случила на крстосницата од булевар „Климент Охридски“ и улицата „Св. Кирил и Методиј“. Се судриле патничко моторно возило „фолксваген туран“ со скопски регистарски ознаки управувано од Ч.Д.(57) од Скопје и возило „мерцедес“ со кумановски регистарски ознаки сопственост на Итна медицинска помош управувано од В.С.(23) од Куманово.

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот Ч.Д., а со телесни повреди возачот на возилото од Итна медицинска помош, сопатничката од истото возило А.К.(40) и лицето кое се превезувало како пациент Ж.Ц.(72), двајцата од Куманово.

Повредените биле пренесени во комплексот клиники „Мајка Тереза“ и во ГОБ „Св. Наум Охридски“, а на местото на настанот е извршен увид од екипа на МВР

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ