среда, 21 февруари 2024

Кризната енергетска состојба завршува, но повторно се купува струја

Објавено на

часот

Сподели

„Во термоелектраните се произведени 8614, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 1943 мегават-часови. Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 1600 мегават-часови електрична енергија“, ги соопшти владината прес-служба податоците  преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 29 април 2023.

Со владината одлука од 31 октомври 2022 година, се овозможи да се преземат мерки и активности, вклучувајќи и финансиска интервенција за да се обезбедат дополнителни количества електрична енергија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ