петок, 21 јуни 2024

Кривични пријави за коментари со говор на омраза на текст објавен на портал

СВР Охрид поднесе кривична пријава против З.Д.(33) од Виница поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело – ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем. На 12 март годинава осомничениот напишал коментар на објавен текст на интернет портал со кој промовирал и поттикнувал омраза и дискриминација, велат од МВР.

Фото: Илустрација

Објавено на

часот

Сподели

СВР Битола поднесе кривична пријава против М.И.(38) од Македонски Брод поради постоење основи на сомнение за истото сторено кривично дело. На 17 мај годинава тој објавил статус на социјална мрежа со кој промовирал и поттикнувал насилство.

 

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ