недела, 14 април 2024

Кремљ за изјавата на Орбан дека Трамп нема да ѝ даде пари на Украина: Нема што да се додаде

Кремљ денес соопшти дека се свесни за изјавата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, дека поранешниот претседател на САД Доналд Трамп нема да даде пари за помош на Украина во војната против Русија, ако победи на изборите за американски претседател, но дека нема што да додадат, пренесува Ројтерс.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков кажа дека е тешко да се коментира бидејќи нема детали.

Песков се огласи и околу повикот на папата Франциско до Украина да се врати на преговорите и повтори дека претседателот на Русија Владимир повеќе пати кажа дека Русија е спремна на разговори за решавање на украинската криза.

Киев го одби повикот на папата да покаже, како што кажа, „храброст да крене бело знаме“ и да преговара за завршување на двегодишната војна.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ