петок, 19 април 2024

Кремљ најави посета на Путин на Турција

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ја посети Турција каде ќе разговара со турскиот претседател, соопшти портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Песков соопшти дека Путин ќе ја посети Анкара и ќе разговара со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во некој момент по претседателските избори во Русија во март.

Рускиот претседател денес телефонски разговарал со Ердоган, на кого му го честитал 70 роденден, соопшти кабинетот на турскиот претседател.

„Путин му се заблагодари на нашиот претседател на придонесот на развојот на пријателските турско-руски односи“, се наведува во соопштението.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ