петок, 19 април 2024

Кремљ: Го прекинуваме црноморскиот договор за житото

Објавено на

часот

Сподели

Договорот, постигнат со посредство на Обединетите нации и Турција во јули минатата година, имаше цел да ја ублажи глобалната криза со храна со тоа што ќе овозможи безбеден извоз на украинското жито, блокирано од руско-украинскиот конфликт, пренесе Ројтерс.

Тој беше продолжуван неколку пати, но истече денеска. Русија со месеци зборуваше дека условите за продолжување не се исполнети.

Русија во понеделникот ја обвини Украина дека во текот на ноќта го нападнала мостот на Крим со поморски дронови, при што загинале две лица.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ